روند دریافت گذرنامه و مهر خروج برای مشمولین محصل در دانشگاه

نسخه 1.1

اسفند 1383

(این آخرین نسخه کاملا کار پیام پور سعید هست. دستش درد نکنه، انصافا کارش درسته.  پیام دمت گرم!)

1- اگر دانشجوی دانشگاه دولتی هستید، یک سر به اداره آموزش بزنید و درخواست یک گواهی اشتغال برای وزارت علوم بکنید. با تقریب بالایی در این مرحله به هیچ کس نباید بگویید که برای مسافرت خارج می خواهید. اگر بگویید ممکن است کارتان سخت شود! (غیر دولتی رو راستش ما ها خبر نداشتیم)
 

2- با اون برگه اشتغال به تحصیل به وزارت علوم مراجعه کنید. آدرس وزارت علوم: عباس آباد (بهشتی؟) چهارراه تختی، ضلع شمار غربی. بعد به طبقه سوم بروید. به قسمت شرقی مراجعه کرده، امور دانشجویان داخل. یک خانمی آنجا هست. تاریخ ورود و خروج را می گویید برایتان می نویسد. هدف سفر ممکن است مورد سوال قرار گیرد. ساده ترین پاسخ toefl یا gre هست. (کامنت: دانشگاه ما که با این قضیه یک مدت گیر بود. میگفتند که وقتی داخل میشه همین تافل و جی.آر.ای رو امتحان بدید، چرا میرید خارج. وزارت علوم امیدوارم اینطور نباشه)
نکته: این خانم در طول سال تحصیلی مدت خارج بودن رو بیشتر از 2 هفته نمی نویسد. خیلی تلاش کنید 3 هفته. و اگر خودتان را بکشید 1 ماه. دیگه بیشتر از این جا ندارد. در طول تابستان تقریبا برای کل 3 ماه تایید می دهد. در طول سال تحصیلی هم اگر بیش از این لازم داشتید باید دلیل موجه داشته باشید مثلا: دانشجوی سال آخری که فقط پروژه ثبت نام کرده است و اولا این موضوع توسط دانشگاه (مثلا معاوت آموزشی) تایید شده و در ثانی معاون آموزشی موافقت خود را برای عدم حضور در مدت طولانی اعلام کرده باشد.
 

3- سپس به اتاق رییس رفته مهر را می گیرید و کار تا اینجا تمام است

 

اما در نظام وظیفه:
 

نقشه محل نظام وظیفه


* اخیرا با توجه به اینکه ظاهرا بعضی کارهای نظام وظیفه الکترونیکی(!) شده، احتمالا کمتر با صف شونصد متری جلوی نظام وظیفه مواجه می شوید. البته در مورد 2 هفته آخر شهریور و دو هفته اول مهر با توجه به همون موضوع ترخیص سرباز های دانشجو، به نظر باز هم باید شلوغ باشه
معمولا روز های اول ماه هم به دلیل اعزام دم در ورودی صبح اول وقت یه مقدار ممکنه شلوغ باشه

* اصلاحیه: برای ورود به نظام وظیفه در هر ساعتی، خودتون از سرباز های پشت میز اطلاعات شماره بگیرید. حتما هم بگیرید

اول قاعدتا باید به سالن 3 بروید. طبقه هم کف. اتاق 32، اونجا یک نفر یه نامه می نویسه که برید بایگانی و استعلام بشه. بایگانی زیر زمین هست. جواب استعلام رو میده. اگر پرونده خودتان را هم تا حالا نگرفته باشید. می دهد دست خودتان
دو باره احتمالا به 32 شاید یک سری بزنید و سپس طبقه بالا سالن 5
چیدمان سالن 5 زیاد عوض می شود. قبل تر بر حسب سنت آزاد و کوپنی اتاق های 60 و 61 کار را شروع می کردند. الان بغل 61، یک بچه سالن ایجاد شده، که همانجا کار ها را انجام می دهید.

 

اسکن از فرم واریز وجه الضمان به صورت چک رمزدار به قوامین* کپی شناسنامه حداقل دو سری ببرید، احتمالا یکی را هم قوامین می گیرد
* کنار قوامین یک فتو کپی هست که موقع واریز وجه احتمالی یک سه برگی را هم باید از او بگیرید وگرنه آقای بد اخلاق قوامین 2باره شما را دنبال کپی می فرستد.
* از فیش وصولی چک به حساب قوامین نزد بانک سپه هم کپی داشته باشید

* نامه به گذرنامه را باتقریب خوبی دست خودتان می دهند و به عبارتی لازم نیست دنبال شماره نامه و نظام وظیفه و اینها بدوید. یک راست با خود نامه می توانید کارتان را انجام دهید.

* کسانی که گذرنامه ندارند، برای دریافت گذرنامه باید به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنند. مراحل کار را نمیدانم. فقط اینقدر بگویم که بسیار کسانی بوده اند که گذر نامه آنها بعد از اتمام مهلت خروج موقت به دستشان رسیده! (کامنت: تو خود این دفاتر گفته که اگه تا 15 روز نرسید گذرنامه تان، بعد بیایید ببینیم چی کار میشه کرد. یعنی اینکه 15 روز تاخیر عادیه!)
* با توجه به نکته بالا، اگر فکر می کنید بعدا در شرایط حساس به گذرنامه نیاز خواهید داشت، یکبار این مراحل را طی کنید و گذرنامه را بگیرید، فوقش مسافرت نمی روید. به جایش گذرنامه دارید.
* کسانی که گذرنامه دارند، از دفتر پستی، یک پوشه و فرم لازم برای گذرنامه بگیرند. یکی از فرم ها را لازم نیست پر کنند. 2 قطعه عکس هم لازم هست (برای خروج موقت دیگه 4 تا عکس نمی خواد) بعد هم به خود گذرنامه اصلی مراجعه کنند.

 


دیزکلیمر:

 آنچه در ادامه خواهد آمد روندی است که من برای گرفتن گذرنامه (برای بار اول)  و مهر خروج طی کردم. خودم هم مشابه این متن را از آقای "پیام پور سعید" دریافت کرده بودم. همانطور که آنچه او تهیه کرده بود تا زمان اقدام من تغییراتی داشت، این روند (و پیش نیازهای ذکر شده در آن) هم در طی زمان تغییر خواهد کرد. همچنین شاید مطالبی از قلم افتاده باشد. به هر روی نه من و نه پیام هیچیک قصدی جز کمک به سایرین و ارایه یک شمای کلی از آنچه رخ میدهد نداشته ایم و در عین حال مسئولیتی نسبت به عواقب احتمالی ناشی از تعقیب این روند را نمی پذیریم.

 چند روز قبل به اداره گذرنامه مراجعه و مدارک لازم را تهیه کنید. در هر مرحله فرد متصدی آنچه باید برای مرحله بعد انجام دهید را به شما متذکر خواهد شد. با دقت به آنچه میگوید گوش قرا دهید تا از مشکلات احتمالی در امان مانید.

 من متن بالا را خوانده و به هیچ عنوان مسئولیتی برای نگارندگان متن قایل نیستم.